1. Alusta noorelt
Kui võimalik, hakka viima oma last juukselõikusele juba varases eas. Mida varem laps harjub selle rutiiniga, seda tavapärasemaks see muutub. Sama salongi ja sama juuksuri /barberi juures käimine võib luua tuttava keskkonna, muutes kogemuse vähem hirmutavaks.
Esimene juukselõikus võib pikemate juustega lapsel olla juba 8-kuuselt. Sellisel juhul istub laps vanema süles. 1-5 aastased saavad istuvad autotoolis või kõrgenduspadjal juuksuritoolis. 6-11 aastased istuvad kõrgenduspadjal juuksuritoolis, sest ilma padjata jääb kaelaosa liiga madalale ja raske on juukselõikusmasinaga ligi pääseda; tüdrukute puhul on oluline, et juuksed kukuksid sujuvalt üle toolileeni. Kuna peapesu tooli krae ja kõrgus on mõeldud täiskasvanutele, siis pigem soovitaks pea pesta kodus. Kõrgenduspadi pesutoolis aitaks võib-olla istumist mugavdada, aga alati mitte. Samuti juuste pesemiseks ja kuivatamiseks kuluv aeg (eriti tüdrukutel) võib olla lapsi liialt väsitav ja juukselõikuse ajaks nad ei jaksa enam paigal püsida. Seega, nagu öeldud, kui võimalik pese lapse juuksed kodus.
Suuremat lapse tähelepanu võib köita mänguautokujuline juuksuritool. Kuid ka sellel on omad väikesed reeglid. Autotooli tuleb laps tõsta vanemal ja toolis olles tuleb selgitada, et see ei ole mõeldud kõikumiseks nagu mõned teised kaubanduskeskuse tulede ja viledega masinad. Sellegipoolest on paljudel kordadel just autotool see, mis pakub lapsele piisavalt põnevust ning juukselõikus saab tehtud nagu möödaminnes.
2. Valmistu ette
Ära vii oma last otse salongi. Valmistu ette! Kaalu, kas viia laps eelnevalt salongi, et vaadata, kuidas teised juukseid lõikavad, või leia internetist videoid juukselõikuse protsessist või mängi rollimänge juuksurisalongi teemal. Lapse tutvustamine visuaalide, tegevuste ja helidega aitab vähendada ärevust.
Olge teadlik sensoorsetest ärritajatest, mis võivad teie lapsele mõju avaldada, nagu näiteks kaelapaberi panek, juuste märjaks saamine või juukselõikusmasinate ja föönide müra – proovige neid matkida koduses juuksuriteemalises rollimängus. Arutage oma lapse vajadusi juuksuriga eelnevalt.
Esimestel kordadel varu salongi kaasa ka varu riided – nii endale kui ka lapsele – juhuks kui laps kakub belleriini ära või ei lase seda üldse panna.
Üks tavalisemaid asju, mis poisslapsi juukselõikuse ajal segab, on see, et juukskarvad langevad kaela peale ja nad proovivad oma pisikeste näppudega kaelapaberi alt neid sügada. Sellisel juhul kaelpaber läheb lõdvemaks ja karvad kukuvad veel sügavamale. Teiseks, kui laps on küüntega nahka süganud, siis nahk on ärrituste suhtes veel palju kordi tundlikum. Hea kui lapsevanem saab lapse tähelepanu hajutada, et ta niiviisi ei teeks ja juuksur saaks keskenduda juukselõikusele.
Tüdrukute puhul on hea harjutada, et juukseotste lõikuse ajal tuleb hoida pea sirgelt ja lõug alla panna. Lapsevanem võib siis ka salongis kõrvalt jälgida, et lapse pea viltu ei vajuks või üles ei tõuseks – muidu jääb lõikuse äär viltu. Ja nagu eelmises punktis öeldud sai, siis võimalusel pese lapse pikad-paksud juuksed kodus, sest ta lihtsalt ei jõua föönitamise lõppu ära oodata 🙂
3. Jää rahulikuks
Üks tähtsamaid asju, mida saate teha, on püsida rahulikuna. Teie enda stress võib suurendada lapse ärevust. Kaaluge lemmikmaiuse kaasa võtmist, et positiivselt julgustada lapse head käitumist—kommid või väike mänguasi! Meelt lahutavad tegevused võivad samuti aidata: võtke kaasa telefon või tahvelarvuti, et laps saaks mängida mänge või vaadata videosid juukselõikuse ajal, muutes kogemuse nauditavamaks.
Sina tunned oma last ja tead, mis teda kõige rohkem motiveerib – võib-olla hoopis lepite kokku, et lähete mänguväljakule kui juuksed lõigatud.
Kui esimene kord ei õnnestugi jõuda juukselõikuseni, siis sellest pole midagi. Anna lastele aega, järgmine kord on nad kohaga juba rohkem tuttavam ja ka vanem oskab teda paremini ettevalmistustada.
Järgides neid nõuandeid, hakkab teie laps peagi uhkelt oma uue soenguga särama!